Yönetmeni

Beyazperdenin Gizli Kahramanları

Sinema ve televizyonda başarı sağlamanın sırrı yönetmen seçiminden geçer. Kimilerine göre yönetmenler bütün işin yükünü çeken kişilerken kimilerine göreyse en çok para kazanan kişilerdir. Çok ciddi bir yetenek işi olan yönetmenlik aynı zamanda ciddi bir yazarlık deneyimi de gerektirir. Her yönetmenin kendine özgü bir stili olacağı gibi filmlere de yansıyan bu özellik sinemaseverler tarafından da ayırt edilebilir.

Filmin Başarısındaki Yönetmen Faktörü

YönetmenGünümüzde başarılı olan her filmin ardında etkili bir isim olması gerekmez. Başarılı ve pahalı tanıtım çalışmaları da filmlerin gişe başarısında etkilidir. İyi oyuncu seçiminden doğru kadronun oluşturulmasına kadar her konuda söz sahibi olan filmin yönetmeni afişlerde oyuncular kadar büyük bir yer almasa da pek çok sinema tutkunu izleyecekleri filmi seçerken yönetmenin ismini de dikkate alır.

Televizyon Programlarında Yönetmen Etkisi

Yönetmen dendiğinde akla ilk olarak filmler ve televizyon için hazırlanan diziler gelse de görsel sanatların hemen her dalında hazırlanan eserler yönetmenlerin eseridir. Canlı performans sergilenen işlerde yönetmenlere daha ağır bir görev düşse de ortaya çıkacak her sonuç bir şekilde yönetmenle ilişkilendirilecektir. Her yönetmenin bir bakış açısını ve stili olduğu unutulmamalıdır. Televizyon programlarının başarısı her defasında yeniden ölçümlenerek gerekli görülen değişikliklere gidilir.

Kendi stilini oluşturabilen ve bu şekilde beğeni kazanan yönetmenler, zaman içinde daha fazla tercih edilecektir. Sinema filmleri genel anlamda daha geniş bir zamana yayılsa da televizyon için hazırlanan programlar daha kısa sürede çekilerek ekran karşısına çıkarılmaktadır. Bu aşamada TV kanallarının yönetmen seçiminde hassasiyet göstermesi son derece önemlidir. Yönetmenlerin oyuncu, sunucu ve set ekibi arasındaki bir iletişim köprüsü görevi göreceği de unutulmamalıdır. Yönetmen tercihleri kamera arkasını etkileyeceği gibi kamera önünü de etkiler.