Yastık Dekorasyon Objesi Mi?

Rahatlığın Simgesi Yastıklar

Her ne kadar basit bir icat gibi gözükse de insanoğlu yüzyıllar boyunca yastığı geliştirerek şimdiki haline getirmiştir. Taş ile başlayan serüven şuan yün, pamuk vs.. ile devam ediyor. İlk yastıkların rastlandığı yerler Antik Mısır mezarlıklarıdır. İnançlarına göre, ölümden sonraki yaşamda mezarlarında rahat etmeleri için ölülerin başlarına koyulmuştur. Daha sonra Çinliler yastıklarını taştan, metalden, yünden, pamuktan yapmayı tercih etmiş. Yastıklarına çeşitli dekorlar, desenler işlemişler. Anlaşılacağı üzere yastıklar hem dekorasyon için, hem de rahatlık için kullanılmıştır.Yastık Dekorasyon Objesi Mi?

Peki, Dekorasyon Objesi Midir?

Yastık insana huzuru, rahatlığı simgeler. Bu gergin hayat ortamında insanların; evlerinde, gittikleri mekanlarda biraz da olsa rahat hissetmelerini sağlayabilecek bir araçtır. Bunun farkında olan mekan sahipleri, iç mimarlar yastık dekorasyonunu olmazsa olmaz olarak görmekte. Çeşit çeşit yastıklar kullanarak hem mekanı renklendirirler, hem de insanların rahat etmelerini sağlarlar. Buna bakılarak yastıklar, son dönemin önemli dekorasyon objeleri arasında yerini aldığını gösterir.

 

Yastık Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Yapılan en büyük yanlışlardan biri renk uyuşmazlığıdır. Mobilyalarınızın, koltuklarınızın rengi, yastık rengi ile uyuşmuyorsa, yastığın sağlayacağı sıcaklık, ortamda oluşmayabilir. Başka bir hata ise yastıkların desenleridir. Kullanacağınız yastığın deseninin, koltuğunuzun desenine uyumlu bir desen olmasına dikkat edilmelidir. Birden çok yastık kullanılacaksa, desenlerinin birbirine uyumlu olması da dikkate alınmalıdır. Büyük yastık ile küçük yastık birlikte doğru kullanılmalıdır. Küçük yastığın, büyük yastık yanında yok olmaması için, görünür bir yerde kullanılması, büyük yastık arkasında veya yanında kullanılmaması doğru bir tercih olabilir. Seçilecek yastıkların kumaşları, geometrik şekilleri de önemlidir. Yastıklar koltuklarımızda kullanıldığı gibi yataklarımızda da kullanımı fazladır. Kullanılan yastığın, battaniye ile de uyum içinde olması da gereklidir. Dekorasyon konusunda kendinizi başarılı bulmuyorsanız, bilirkişilerden veya iç mimarlardan destek alınmalıdır. Alacağınız destek mekanınızda huzur ortamının oluşmasını sağlayacaktır.