Van Alışveriş Merkezi Ne Zaman Açılacak

2011 yılında büyük bir deprem yaşamış olsa da Van doğunun en güzel kentlerinin başında gelmektedir. Doğal güzellikleri, gölü, olağanüstü gölü ve muhteşem tarihi ile Van bambaşka bir şehirdir. Böyle güzel bir şehre muhteşem bir alışveriş merkezi yakışır düşüncesiyle 2010 yılında başlanan Van Alışveriş Merkezi inşaatına başlandı. Alınan bilgilere göre yapım aşamasında olan ve bir türlü bitirilemeyen Van Alışveriş Merkezinin yapımının tamamlandığı ve kısa bir süre sonra açılacağı müjdesini verebiliriz.

Van ekonomisinin kalbinin attığı ve en işlek cadde olan Cumhuriyet Caddesinde her gelir grubuna hitap edecek 50.000 metrekare gibi devasa bir alana kurulacak olan Van Alışveriş Merkezinde; giyim, beyaz eşya, gıda, teknoloji mağazalarının yanı sıra, ayaküstü restoranlar ve oyun alanları ile on bölümlü sinema salonu da bulunacak. Ekonominin yanı sıra 1000′ den fazla bölge insanına iş imkanı sağlayacak olan Van Alışveriş Merkezi kanayan istihdam sorununa da çare olacağa benziyor.

Van Beş Ülkeye Yakın Mesafede

Bölge insanı alışverişin ötesinde terörden bunalmış bölge insanı için sosyal ve kültürel açıdan alternatifler sunacak olan Van Alışveriş Merkezinin açılmasını sabırsızlıkla beklemektedir.

Sınır komşusu olan İran ile ülkeler arası işbirliğinin artması, kırgınlıkların giderilmesi ile birlikte İranlı turistlerin alışveriş yapmak için Van’ a gelecek olması ayrı bir heyecan yaratmaktadır. Alışveriş yapmak için Van’a gelen İranlı ve yakın ülke vatandaşları turistler Van Alışveriş Merkezinde vakit geçirmekle kalmayacak Van ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır. Turistler aynı zamanda şehrin tarihi yerlerini ve caddelerini de gezerek daha fazla turiste referans olacaklardır. Komşu şehirlerde insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ülke içi ve bölgesel turizme katkı sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki Van beş ülkeye 400 km. mesafededir.

Toplumları Birleştiren Temel Öge: Sosyal Aktivite

Unutulmamalıdır ki bölge kaynayan bir kazandır. Toplumları birleştiren temel ögelerin başında sosyal aktiviteler gelmektedir. Sosyal aktivitelerin çok olması insanları bütünleştirir. Ilımlı insanları çoğunluğu toplumu daha etken yapar, kavgalar azalır birlik ve bütünlük sağlanır. Yatırımcıların bu konulara da dikkat ederek Van ve benzeri kentlere bu tür merkezler açması uzun vadede toplumsal fayda sağlayacaktır. Sonuç olarak özellikle genç kitlenin büyük bir sabırsızlıkla bekledikleri alışveriş merkezi kısa süre sonra açılacaktır.