Teknoloji İnsan Hayatı İçin Vazgeçilmez Mi?

Teknoloji Nedir

Teknoloji, gündelik hayatta kullanılan her türlü alet ve cihazın üretilmesi için gerekli bilimsel bilgi, beceri, usul, teknik ve aşamaların tümüdür. Teknolojik ürünler farklı amaçlara hizmet ederek gündelik hayatı kolaylaştırırlar. Kibrit ateş yakmaya yararken buzdolabı yemeklerin tazeliğini korur ve böylelikle yüz sene önce çok büyük zorluk ve emekle yerine getirilen bir işi tek bir cihazı fişe takarak gerçekleştirmek mümkün olmuştur.

Çağın Teknolojisi

  1. yüzyılda ise bilgisayar ve internet ortamının gelişmesi ve büyümesiyle iletişim, haberleşme ağı gelişmiş ve Teknoloji İnsan Hayatı İçin Vazgeçilmez Mi? dünyanın farklı noktalarını birbirine bağlayan bir teknoloji ortaya çıkmıştır. Bu sayede insan hayatı büyük ölçüde kolaylaşmış insanlar alışverişten, banka işlemlerine, yeme içmeye kadar her türlü ihtiyaçlarını evden dahi çıkmadan giderebilme kolaylığı bulmuşlardır.

Bilişim teknolojilerinin yaygınlaşması ve her eve girmesiyle bilgiye ulaşma süreci de oldukça kolaylaşmıştır. Öyle ki birçok akademik makaleye ulaşmak internette basit bir aramayla gerçekleştirilebiliyor, akşam yapılacak yemek için  iki dakika içerisinde evdeki malzemelere uygun yemek tarifi bulunabiliyor, dünyadaki ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel gelişmeler anlık takip edilebiliyor.

Bilgisayar ve telefon gibi teknolojik aletlerin kullanımının bağımlılık derecesine varıp insan sağlığına zarar verecek kadar diğer ihtiyaçları ihmal etme noktasına gelebildiği gerçeği de teknolojinin bireyler üzerindeki olumsuz etkileri kapsamında ele alınmalıdır.

Teknoloji Artık Cebimizde

Akıllı telefon teknolojisinin ortaya çıkması ve her geçen gün gelişmesiyle bilgisayarın da bir adım ötesine geçilmiş Teknoloji İnsan Hayatı İçin Vazgeçilmez Mi? böylece telefonlar artık her saniye internete erişmenin daha da kolaylaştığı yanımızda taşıdığımız birer alet haline gelmiştir. Akıllı telefonların işlemcileri, donanımları her geçen gün öyle hızlı gelişmekte ki bir akıllı telefon, düşük sistem özelliklerine sahip bir bilgisayarla yarışacak hale gelmiştir.

Teknoloji İnsan Hayatı İçin Vazgeçilmez Mi?

Teknolojinin insan hayatına etkileri saymakla bitmez; kullandığımız birçok alet hayatımızı kolaylaştıran birer teknoloji ürünüdür. Her yeni çıkan ürünle teknolojinin insan üzerindeki olumsuz etkileri de gündeme gelmekte, uzmanlar teknolojinin sağlıklı bir şekilde kullanılması yönünde çalışmalar yapmaktadır. Ancak insanlığın ilk kez alet kullanımıyla başlayan ve durmaksızın ilerleyen teknolojinin günümüzde de durması ya da insan hayatından çıkartılması söz konusu değildir.