Sıva İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Sıva ve Sıvacı İşlemleri Nedir Kaç Gün Sürer?

Sıva işleminin kaç gün sürdüğüne değinmeden önce, sıva nedir nasıl yapılır gibi sorulara değinmek gerekmektedir.

Sıva, inşaatların kaba halinin bitimin ardın yüzeyin daha düzgün görünmesini sağlayan su ve çimento ile ince yapılan yüzeysel işlemin adıdır. İnşaatın iç ve dış boyasının yapılmadan hemen öncesinde yapılır. Sıva yapılmadan boya işlemini yapmak güçtür ve hiçte hoş olmayan görüntü ile birlikte çalışanları ve maliyeti daha yüksek tutar.

Sıvanın Amacı Nedir?

Sıvanın amacı, yapıyı korumak ve su ile rutubetin geçişlerine engel olmaktır.

Sıvanın Türleri Nelerdir?

Sıva, kaba ve ince olmak üzere iki şekilde sürülür. Kaba olan sıva inşaatın bozukluklarını gidermek içindir ve ince yapılan sıva da boyanın yüzeyde daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Ayrıca, Dekoratif sıva, Alçı sıva gibi de türleri vardır. Dekoratif sıva; duvardaki çatlak, delik, çizik ve yama gibi kusurları örtmesinden dolayı popüler olan sıva türüdür. Alçı sıva; yüzeyin kullanımı kolaylaştırmak için yapılan ince tabaka olarak sürülen ana malzemesi alçı olan sıva şeklidir.

Sıvacı İşlemleri Kaç Gün Sürer?

İnşaatın kaba işlemlerinin bitmesi ve kalın sıvanın yapılmasının ardından kuruması beklenir çatlamaması için de sıva ihtiyaca göre ya da gün aşırı sulanarak pürüzsüz kuruması sağlanır. Bu işlem bir ya da iki gece şeklinde sürer ve sonrasında kalın sıvanın yüzeysel temizliği yapılır ve pürüzsüz olduğundan emin olduktan sonra ince sıva işlemine geçilir.

İnce sıva için ince kumla temiz kireci 1’e 3 oranında karıştırıp su ekleyerek harç hazırlanır. Hazırlanan harç paletine konarak duvara 60 derece acıyla hızlı şekilde aşağıdan yukarı doğru mala yardımıyla sıvama işlemi yapılır. İnce sıvanın kuruması da ortalama 1 gündür. İnce sıvanın kurumasının ardından boya işlemine geçilerek inşaat boyası tamamlanır.