Oyun İçinde Oyuncağın Rolü Nedir

Oyun İçinde Oyuncağın Rolü Nedir?

0-3 yaş arası çocuklarda oyun oynarken oyuncak kullanılması önemsizdir. Bu yaşlardaki çocuklar gördükleri objeleri kendi isteklerine göre kullanıp, herhangi bir kural var saymaksızın görüş sağlarlar. Örneğin küçük parçalı olan bir oyuncak ile uğraşırken dişi kaşınıyor ise oyuncağı ağzına götürebilir. Bu bazı tehlikeli oyuncaklarda çocuklara ve ebeveynlerine sıkıntılar yaşatır. Peki oyun içinde oyuncağın rolü nedir Öncelikle oyuncağın ne tür bir oyuncak olduğuna bakılır. Çocuğa gerçek yaşamla ilgili olayları hatırlatan oyuncaklar öğretici oyunlardır. Örneğin minyatür mutfak, yemek yapma hakkında bilgi veren oyuncaklar çocuklara öğretici olan oyuncak ve oyunlardır. Çocuklara sayıları veya harfleri öğretmek için üretilen oyuncaklar da vardır. Bu tür oyuncaklar çocuklar için kesinlikle eğiticidir.

Oyun İçinde Oyuncağın Rolü Nedir

Oyuncakların Kalitesi

Çocuk için kullanılacak olan oyuncağın ucuz veya kalitesiz olmaması gerekir. Bu tür kalitesiz oyuncaklar mikrop ve tehlike salgılar. Unutmayınız ki çocuklar 3 yaşını geçmiş olsa da bir oyuncağı ağzına almaması gerektiği bazen akıl edemez. Evdeki deterjan gibi, ağızdan kullanımında öldürücü olan maddeler nasıl saklanıyor ise, keskin tarafı olan demir oyuncaklar da çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çocuk oynayacağı zaman ebeveyni tarafından gözlemlenerek oynatılması gerekir.

Oyuncak Seçimine Dikkat Edilmezse Ne Olur?

Çocukların oyuncak seçimi çok önem taşır. Çocuk gördüğü her hareketi ve oyunu beynine yani hayal gücüne kayıt eder. Bilgilendirici ve kişisel ahlakına fayda edecek olan oyuncakların seçilmesi çocuğun düşünce yapısına katkı sağlar. Zamanımızda normal oyuncakların yanı sıra elektronik oyuncaklar ve bilgisayarlar mevcut. Henüz 5 yaşını doldurmamış bir çocuğun elinde tablet bilgisayar görmek mümkün. Bu çocukların bazı bilgileri erken yaşta öğrenmesine yol açar. Her bilginin de bir öğrenme yaşı vardır elbet. Çocukların bilgisayar ve benzeri elektronik oyunlar ile uğraşması gözlemlenmelidir.