Oy Atarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Demokrasi ile yönetilen ülkelerin vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi de seçimlerdir. Seçim denildiğinde ise aklımıza oy kullanma işlemi gelmektedir. Oy atarken dikkat edilmesi gerekenler konulu bu yazımızı oy kullanmaya gitmeden önce okumalısınız.

Oy Atarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde seçim işlemleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından yürütülmektedir. Yapılacak her yerel ve genel seçim öncesinde adı geçen kurum seçim takvimi hazırlamaktadır. Bu seçim takviminde belirlenen süre dahilinde oy kullanacak kişilerin isim ve adres bilgilerinin bulunduğu seçmen listeleri muhtarlıklarda ilan edilir. Listelerde adınızın görünmemesi veya yanlış görünmesi durumunda ikamet ettiğiniz il veya ilçe seçim kuruluna başvuruda bulunarak bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Listelerin askıdan kaldırılmasını müteakip seçmen kartlarınız muhtarlıklara ulaşır. Seçmen kartları oy verme işleminizin hızlı ve güvenli bir biçimde yapılması için gereklidir. Oy vermye giderken yanınızda seçmen bilgi kartınızı, üzerinde TC Kimlik numaranızın yazılı olduğu kimliğinizi yanınızda götürmeniz gerekmektedir.