Muz Nasıl Yetiştirilir?

Anavatanı Güney Çin, Hindistan ve Avustralya arasında kalan kuşak olan muz, tropikal bölgelerde doğal olarak bulunur. Ülkemizde ise Alanya- Anamur arasında yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Özellikle potasyum yönünden zengin bir meyve olan muz, ayrıca A,B1,B2,B3,B6 vitaminleri içerir. Muz nasıl yetiştirilir konusunda ilk dikkat edilmesi gerekenler fide elde edilmesi ve bahçe hazırlığıdır. Ülkemizde genellikle yumru parçaları ve dip sürgünleri kullanılarak fide üretimi yapılmaktadır ancak tohum ve doku kültürü yoluyla da fide elde edilebilir.

muz nasıl yetiştirilir

Bahçe seçiminde, güneye bakan yamaç bölgeler seçilmeli, soğuk havadan hoşlanmayan muz, kuzey rüzgârlarından korunmalıdır. 80-100cm derinliğinde işlenmiş toprağa, ilaçlı suda en az bir saat bekletilmiş fideler Mart-Mayıs arasındaki dönemde dikilebilirler.3,5×3,5 veya 4x4m aralıklarla hazırlanmış olan dikim çukurlarına, yapılacak olan toprak analiz sonuçlarına dikim öncesi gübre verilir.

Yaprak yüzeyi geniş olan muz, sürekli nemli toprak ister. Ayrıca meyveleri de büyük olduğundan, ağaçlara destek verilmesi ve soğuk havalarda meyvelerin keten veya plastik ile koruma altına alınması da gerekmektedir.

 

“Muz Nasıl Yetiştirilir?” için bir yanıt

  1. Alanya da yaşamış biri olarak son derece güzel muz yetiştiriyoruz yurt dışına dahi ihracatımız bulunuyor bu konuda kendimize güvenebiliriz

Yorumlar kapatıldı.

Orjinal Doffset Ürünü

Akma ya da solma durumlarına karşı dayanıklılığını koruyan mat yüzey etiket çeşitleri sitemiz üzerinden satışa sunulmaktadır. Su ile temas durumunda bile üzerinde yapılan baskılarda akma meydana gelmemektedir. Ürün pek çok alanda kullanım imkanı sağlamaktadır. Firmaların etiket ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli boyutlarda etiket tasarımları sitemizde yer almaktadır.

減肥藥台灣訂購

其實最重要的即使熱愛食物,即使吃了不健康的東西別有負罪感,對食物沒有消極態度,減肥藥時不時吃點肉、吃點油炸食品、吃點加工食品都沒關係只要整體上飲食健康。