Mersin Belediye Başkan Adayları

Akdeniz kıyı şehirlerimizden Mersin’de seçim rüzgarları esiyor.30 Mart 2014 Pazar gününe haftalar kala, sol kanat oylarının çoğunlukta olduğu Mersin’de partiler seçim hazırlıklarına hız vermiş durumdalar. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni iki dönemdir elinde bulunduran Cumhuriyet Halk Partisi 2004 yılı seçimlerinden %34, 2009 yılı seçimlerinden ise %30 oy oranlarıyla çıktı. 2004 yılı döneminde ikinci parti olarak Sosyaldemokrat  Halkçı Parti (%22 ile) öne çıkarken, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (%19 ile) ise ancak üçüncü olarak görüyoruz. 2009’a geldiğimizde ikinci parti Milliyetçi Hareket Partisi (%24 ile) olarak gözükürken, AK Parti (%21 ile) halen üçüncü konumundadır.

İki dönemdir Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni elinde tutan CHP, bu sene de Macit Özcan’ın adaylığı ile seçimlere katılıyor. 1999 Yılı seçimlerine Demokratik Sol Parti’den aday olup kazanan Özcan, daha sonra CHP’ye geçip, son iki dönemde bu partiden aday olup Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmiştir ve halen bu görevini icra etmektedir. Geçmişte Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Yapı İşleri Bölge Müdürlüğünde, İnşaat Mühendisi olarak görevlerde bulunmuştur.

Milliyetçi Hareket Partisi 2014 Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan adayını Burhanettin Kocamaz olarak açıkladı. 1994, 1999, 2004 ve 2009 seçimlerinde olmak üzere üst üste dördüncü kez Tarsus Belediye Başkanı olarak seçilen Kocamaz, halen bu görevi devam ettirmektedir. Geçmişte bir dönem Kimya öğretmenliği yapmış olan Kocamaz, 1992 yılında MHP ilçe teşkilatına basın sözcüsü olarak siyasi hayata ilk adımı atmış oldu. Şahsına ait  6 adet şiir kitabı bulunan Kocamaz, sayısız sivil toplum örgütlerinden ve kamu kuruluşundan birçok ödüle laik görüldü.

Mersin’deki oy oranını arttırmaya çalışan AK Parti’nin 2014 dönem adayı, ziraat mühendisi Mustafa Sever olarak belirlendi. Daha önce Dış Ticaret Müsteşarlığı, Tarım Dairesi Başkanlığı , İthalat Genel Müdürlüğü gibi görevlerde bulunan Sever, daha sonra Ekonomi Bakanı Yardımcılığı’na atandı.

30 Mart 2014 yerel seçimleri için Demokratik Sol Parti’den Emrah Küçükkapdan adaylığını koymuştur.