Malzemeden Çalmak Nedir?

Malzemeden Çalmak

Malzemeden çalmak hiç uygun olmayan bir davranıştır. Çok büyük tehlikeler yaratabilir. Kar amacı gütmek için yapılan işçilikte malzemenin az kullanılmasını sağlamak.

Bir inşaat yerinde yapılan bir işin kullanılan malzemesini az maliyete yapmak için içine koyulan malzemeyi azaltmak ya da gereksizmiş gibi görünen yerleri ortadan kaldırmaktır. Yapılan yerin tam ölçüsünde yapmamak sağlam yapmamaktır.

Sonucunda Neler Yaşanır?

Yapılan işçilikte müşteri memnun kalmaz dolayısıyla yapan şirket veya kişiler bir daha iş bulma konusunda zorluk çekebilirler. Şekil ve görüntü bozukluğuna yol açabilirler. Herhangi bir deprem veya doğal afetlerde yıkılması çok yüksek bir ihtimal olabilir dolayısıyla da can kaybının yaşanmasına neden olabilir. Marmara ve Van depremlerinde binaların yıkılmasının en büyük sebeplerinden birisi ise az malzemeden yapılmasıdır buda yapan kişi, şirketlerin veya bina sahiplerinin malzemeden çalmasından dolayı birçok bina göçtü ve can kaybı yaşandı. Örneğin Japonya’ da her yıl binlerce deprem oluyor ne can nede mal kaybı yaşanmıyor çünkü Japonlar deprem bölgesinde yaşadıklarını bildikleri için malzemeden çalmadan daha düzgün işçilikle inşa ediyorlar ve olası deprem durumunda çok fazla sıkıntı yaşanmıyor. Sadece bu konularda değil mesela boyacı boyayı az koyup suyu fazla katsa boyanan yer boyanmış gibi olmaz mobilyacı malzemeden çalsa veya başka bir işletmeler hayatımızı güzelleştirip kolaylık yapacağımıza daha da zorluyoruz. Dinimizce yasak bir davranıştır çünkü başak birisinin hakkına girmemek başkasına zarar veren insanları asla desteklemez dinimiz.

Malzemeden çalmak aslında kar gibi gözükse de zarardır. Çünkü her çaldığımız malzeme o kadar bizi güvensiz ve tehlikeye sokar insanların zarar görmesine sebep olur. O yüzden malzememizden çalmayalım daha sağlam işçilik ile dünya pazarına atılalım unutmayalım her zaman malzemeden çalan insanlar batış aşamasındadır.