Konut Satış Fiyatları

Ülkemizde kullanılan demir ve beton ürünlerinin yapımında kullanılan malzemelerin yarısından çoğu yurt dışından tedarik edilmektedir. Hal böyle olunca beton ve demir dolar endeksli olarak ülkemizde satışa sunulmaktadır. Gayrimenkul satışlarında konut fiyatları gün geçtikçe artmaktadır. Bu da dolara endeksli olan beton ve demirin büyük rol oynadığını belirtebiliriz. Bundan 3 yıl önce demir in tonu 900TL iken şuanda 2000 TL yi görmüş durumda. Buda hem İnşaat sektörünü hem de konut alım-satım yapanları bir hayli zorlamakta.

Eski yapılar değer kazandı

Önceden düşük maliyet ile yapılan konutlarda şimdiki durumda değer kazanmış ve sıfır yeni yapılan konutlardan daha da değerli hal almıştır. Günümüzde yapılan yeni konutların şehir dışında olması ve fiyatların yükselmesi insanların alım gücünün de azalması durumunda daha eski ve şehir merkezine yakın bölgeleri tercih etmek zorunda kalıyorlar. Çoğu ev sahibi ise malzeme ve dolar fiyatlarının yükselmesini baz alarak evlerinin değerlerini arttırmaya başlamıştır. Son 5 yıl içerisinde ev fiyatları tam 2 katına çıkmış ve gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Yatırım olarak kullanmak

Ev fiyatlarının artmasıyla birlikte kiralarda bir hayli yükselmiş durumda. Önceden ev alanlar şimdiki satış fiyatlarına göre çok kar etmiş durumdalar. Ev almak ta günümüz zamanında aynı altın gibi yatarım olarak kullanmak son derece mantıklı ve ileriye dönük iyi kazançlar elde etmekte. Satış fiyatları ne kadar artmış olsa da eskiye nazaran hem konut yapımı hem de konut satışı son zamanlarda büyük artış göstermekte. Gerek kredi imkânları gerek ise Müteahhitlerin senetle ev vermeleri insanları ev almaya teşvik etmiş durumda. Son zamanlarda artan kiralar yüzünden millet kira ödemek yerine ev taksiti ödemeyi tercih ediyor. 2018 yılında birçok kişi de ev sahibi olmak için bankaların konut kredisine başvuruyor.