KADIN SIĞINMA EVLERİNDEKİ KADINLARIN OY KULLANMA HAKLARI

Yerel seçimlere az bir zaman kaldı. Ancak seçme ve seçilme hakkından mahrum kalan bir kesim var. Mahkumlar ve askerdeki erlerimiz. Ancak bir grup var ki  ülkenin kanayan yarası…

Eşinden veya aile yakınlarından şiddet gören kadınlar. Bu kadınlarımız maruz kaldıkları şiddet karşısında sığınma evlerinde barındırılıyor. Burada kaldıkları için nüfus kayıt sisteminde görünmüyorlar. Bu da oy kullanamayacakları anlamına geliyor. Oy kullanamamalarının bir diğer sebebi de, oy kullanacakları sandığın şiddet gördükleri mahallede ya da kasabada olması. Hukukçular ve Kadın örgütleri temsilcilerinin ortak görüşü kadınların bu haklarını kullanabilmesi, güvenliği ve kimliği açık edilmeksizin oy kullanmasının yolu açan düzenlemenin yapılması konusunda hem fikir.

Kanada sığınma evlerinde sosyal hizmetler uzmanı olarak görev alan ve şimdi Türkiye’de Kadın Danışma Vakfın’da görevini üslenen Pınar Çetinkaya Kalkan, sığınma evlerinde yaşamlarını sürdüren kadınların birçok haktan mahrum bırakıldığının altını çiziyor. Kalkan, kadın sığınma evlerinde barındırılan kadınların oy kullanma haklarının ellerinden alınmasının en somut örneklerinden biri olduğunu belirtiyor. Güvenlik gerekçesiyle engellenmiş olan bu hakkın kolaylıkla çözüleceğini ve demokrasiyle yönetilen bir ülkede çözümsüz kalması demokrasi ve insan haklarıyla bağdaşmadığını vurguluyor. Seçimler de en çok görünmeyen kesimin bu kadınlar olduğunun bu uygulamalarla aşikâr. Bu uygulamada ‘’kadınların şans eseri yaşadığını oy vermeseler de olur’’ mantığının olduğunu düşündürüyor. Aslında çok basit yasal düzenlemelerle bu durum çözülebilir ve bu evlerde kalan kadınlar için öz güvenlerinin yerine gelmesi, devletin her zaman yanlarında olduğunu göstermesi için önemli bir adım olacaktır.

 

Orjinal Doffset Ürünü

Akma ya da solma durumlarına karşı dayanıklılığını koruyan mat yüzey etiket çeşitleri sitemiz üzerinden satışa sunulmaktadır. Su ile temas durumunda bile üzerinde yapılan baskılarda akma meydana gelmemektedir. Ürün pek çok alanda kullanım imkanı sağlamaktadır. Firmaların etiket ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli boyutlarda etiket tasarımları sitemizde yer almaktadır.

減肥藥台灣訂購

其實最重要的即使熱愛食物,即使吃了不健康的東西別有負罪感,對食物沒有消極態度,減肥藥時不時吃點肉、吃點油炸食品、吃點加工食品都沒關係只要整體上飲食健康。