İlk Elektronik Alet Nerede Kullanıldı

İlk Elektronik Alet Nerede Kullanıldı            İlk elektronik alet, gelecekte en vazgeçilmez telekomünikasyon aracı haline gelecek olan sabit telefondur. Telefon zamanla hayatımızın en büyük ihtiyacı haline gelmiş ve teknolojinin telefonları akıllı telefon yapmasıyla telefon, sadece iletişim aracı olmaktan çıkmış ve insanların günlük hayatındaki birçok işlemi artık kolayca telefondan yaptıkları için günümüzün olmazsa olmazı haline gelmiştir. Peki ilk elektronik alet nerede kullanıldı?

 Telefonun ilk kullanım alanları

Telefon ilk defa Osmanlıda 1881 yılında, Yenicami postanesi ile Soğukçeşme posta ve telgraf nezareti binası arasına kurulan hatta kullanılmıştır. 1806 ya kadar İstanbul’da kullanılan ve zamanla genişleyen telefon ağı Sultan Abdulhamit telefonun gizli saklı işlerde haberleşmek için kullanılmasından dolayı yasaklamıştır. 1890 yılında Sultan Abdulhamit Dolmabahçe Sarayına Ericsson firmasına kurdurtmuş olsa da halka olan yasak devam etmiştir.

1908 de telefona gelen yasaklar meşrutiyetin ilanı ile kalkmıştır ve telefon deneme olarak kullanılmıştır. Daha sonra 1911 de Kadıköy ve Beyoğlu’na kurulan santrallerin işletimi American Western Electric şirketine verilmiştir. 30 yıllık verilmiş olan bu imtiyazla America dersaadet telefon anonim şirketini kurmuştur. Daha sonra birinci dünya savaşında hükümet şirkete el koymuş olsa da savaştan sonraki müzakerelere göre İstanbul ve civarındaki telefon ağlarını 1935 yılına kadar yine bu şirket yönetmiştir. İstanbul dışındaki ağlar ise ancak Cumhuriyetten sonra İlk Elektronik Alet Nerede Kullanıldıkurulmuştur.

Telefonun herkesçe kullanılabilir hale gelmesi için 30 yıl geçmesi gerekmiş ve 1925′ de ise telefon ilk kez saraydan 35 yıl sonra sabit telefon olarak evlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Telefon zaman içinde gelişerek radyolojik dalgaların ve frekansların keşfi ile mobil yani hareketli hale gelmiştir. Daha sonra teknolojik gelişmelerle akıllı telefon adıyla anılmış ve internet ile birlikte artık insanların günlük yaptıkları bütün işlemleri yapabilir haline gelmiş ve hayatımızın olmazsa olmazı olmuştur.