Hikaye

Senaryo

Bir filmde kimse bilmese de en çok zorlanan insanlar yapım ekibinde bulunan senaristlerdir. Senaristler ortada hiçbir şey yokken bir fikir ortaya çıkarır ve bu fikri alıp daha geniş bir şekilde çekilebilecek bir senaryoya dönüştürür. Peki, senaryo nasıl yazılır?

 Sinopsis

ir senarist ilk önce fikrini bulduktan sonra bu fikri filmin çekiminde maddi kaynak olacak olan yapımcıya ya da herhangi birine tanıtmak için bir özet şeklinde fikrini kağıda döker ve buna sinopsis denir. Kısacası bir senaryonun olabilecek en kısa özeti sinopsistir.

 Senaryonun Yazımı

Öncelikle senaryodaki karakterlerin karakter analizleri yapılır ki daha sonradan analizlerden yararlanarak karakterin vereceği tepkilerin aşırılığı ve yapacakları daha kolay belirlenebilsin. Eğer senarist analizi yapmadan yazmaya başlar ve karakterleri tanımazsa hikaye boyu kendisiyle çelişen ve savrulan karakterler olabilir. Daha sonra hikaye belirlenir ve hikayesi yazılır. Senaryolarda hikaye geniş zamanla yazılır. Olay örgüsü ve diyaloglar yazarken belirlenir.

 Senaryo Metni

Bir senarist senaryosunu bir makale ya da hikaye yazar gibi yazamaz. Senaryoların bildiğimiz yazılardan daha farklı tarzları vardır. Senaryo formatları Amerikan formatı ve Fransız formatı olmak üzere ikiye ayrılır. Fransa sineması her konuda olduğu gibi senaryoda da dünyanın kalanından farklı bir tarza sahiptir. Başka türlü söylemek gerekirse Hollywood sineması senaryo konusunda sadece Fransa’ya yön gösterememiştir. Bu iki formatın arasındaki fark çok büyük gibi gözükse de konu anlamında hiçbir farkları yoktur. Sadece yazımında fark vardır.

Amerikan formatında karakterlerin diyalogları sayfaya ortalanırken Fransa formatında sağa dayalı yazılır. Bütün hikaye senaristin kafasında canlandığı için olayların mekanı ve çekileceği saati de senarist belirler. Tabii ki bunu yönetmene gidip söylemez. Senaryoyu yazarken her sahneyi “ sahne1 / iç mekan / gündüz ” şeklinde belirtir.

Orjinal Doffset Ürünü

Akma ya da solma durumlarına karşı dayanıklılığını koruyan mat yüzey etiket çeşitleri sitemiz üzerinden satışa sunulmaktadır. Su ile temas durumunda bile üzerinde yapılan baskılarda akma meydana gelmemektedir. Ürün pek çok alanda kullanım imkanı sağlamaktadır. Firmaların etiket ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli boyutlarda etiket tasarımları sitemizde yer almaktadır.

減肥藥台灣訂購

其實最重要的即使熱愛食物,即使吃了不健康的東西別有負罪感,對食物沒有消極態度,減肥藥時不時吃點肉、吃點油炸食品、吃點加工食品都沒關係只要整體上飲食健康。