Hikaye

Senaryo

Bir filmde kimse bilmese de en çok zorlanan insanlar yapım ekibinde bulunan senaristlerdir. Senaristler ortada hiçbir şey yokken bir fikir ortaya çıkarır ve bu fikri alıp daha geniş bir şekilde çekilebilecek bir senaryoya dönüştürür. Peki, senaryo nasıl yazılır?

 Sinopsis

ir senarist ilk önce fikrini bulduktan sonra bu fikri filmin çekiminde maddi kaynak olacak olan yapımcıya ya da herhangi birine tanıtmak için bir özet şeklinde fikrini kağıda döker ve buna sinopsis denir. Kısacası bir senaryonun olabilecek en kısa özeti sinopsistir.

 Senaryonun Yazımı

Öncelikle senaryodaki karakterlerin karakter analizleri yapılır ki daha sonradan analizlerden yararlanarak karakterin vereceği tepkilerin aşırılığı ve yapacakları daha kolay belirlenebilsin. Eğer senarist analizi yapmadan yazmaya başlar ve karakterleri tanımazsa hikaye boyu kendisiyle çelişen ve savrulan karakterler olabilir. Daha sonra hikaye belirlenir ve hikayesi yazılır. Senaryolarda hikaye geniş zamanla yazılır. Olay örgüsü ve diyaloglar yazarken belirlenir.

 Senaryo Metni

Bir senarist senaryosunu bir makale ya da hikaye yazar gibi yazamaz. Senaryoların bildiğimiz yazılardan daha farklı tarzları vardır. Senaryo formatları Amerikan formatı ve Fransız formatı olmak üzere ikiye ayrılır. Fransa sineması her konuda olduğu gibi senaryoda da dünyanın kalanından farklı bir tarza sahiptir. Başka türlü söylemek gerekirse Hollywood sineması senaryo konusunda sadece Fransa’ya yön gösterememiştir. Bu iki formatın arasındaki fark çok büyük gibi gözükse de konu anlamında hiçbir farkları yoktur. Sadece yazımında fark vardır.

Amerikan formatında karakterlerin diyalogları sayfaya ortalanırken Fransa formatında sağa dayalı yazılır. Bütün hikaye senaristin kafasında canlandığı için olayların mekanı ve çekileceği saati de senarist belirler. Tabii ki bunu yönetmene gidip söylemez. Senaryoyu yazarken her sahneyi “ sahne1 / iç mekan / gündüz ” şeklinde belirtir.