HDP Barajı Geçer Mi?

HDP özelikle de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde göstermiş olduğu performansla giderek Türk siyasetinde oyunu belirleyici aktörlerden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Meclis kulislerinde olsun, sokaktaki vatandaş olsun her köşe başında sohbetlerin baş konusu HDP. HDP barajı geçer mi, geçemez mi, geçemezse ne olur, sosyalist tabanla yaptığı işbirliği ne derece etkili olur tartışılan ve üzerinde çokça yorum yapılan konular arasında. Ancak kanımca toplumun Demirtaş ve partisi HDP’ yi ilgi odağı haline getirmesi bu partiyi tamamen Türkiye’ yi kapsayan bir parti konumuna getirmez. HDP tam olarak bir Türkiye partisi olmaktan halen çok uzakta.

hdp baraji gecer mi

Burada yeri gelmişken Syriza’ nın tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz sol tabanı üzerinde getirdiği heyecandan da biraz bahsetmek istiyorum. Dünya bu sıralar Syriza‘nın yaratmış olduğu romantik heyecan ve enerjiyi sevdi. Bu heyecan siyasette farklı seçenekler arayan Türk seçmen için HDP’ yi bir seçenek haline getiriyor.

Sol seçmenin HDP’ yi bir seçenek olarak görmesinde bir başka etmen ise Türkiye’ de son dönemde sıkça gündeme gelen başkanlık sistemine geçiş tartışmalarıdır.
Ben başkanlık sistemi tartışmalarının şu an için Türk toplumunda belirli bir algı seviyesine henüz ulaşmadığını hatta ve hatta şu an için toplumdaki özellikle sol kesimin çoğunluğunun başkanlık sistemine çok sıcak bakmadığı, belli bir takım endişeler taşıdığını düşünüyorum. Bu endişeleri taşıyan kesimin AKP karşısında   CHP’yi değil de HDP’yi muhalefet olarak görmesinin de HDP oylarını artıran bir başka etmen olarak görüyorum. Sanki Türkiye’ de sol algısı yavaş yavaş değişiyor. Sol denilince akla halen CHP gelse de sol tabanlı siyasette artık HDP’ de CHP karşısında ciddi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

hdp-baraji-gecer-mi

HDP barajı geçer mi geçmez mi tartışmaları daha uzunca bir süre devam edecek gibi görünüyor. Siyasette bir günde bile çok şeylerin değişebileceğini düşündüğümüzde HDP’ nin barajı geçip geçmeyeceğini şimdiden söylemek zor. Ancak HDP’ nin son seçimlerdeki yukarıya çıkardığı oy grafiğini düşündüğümüzde genel seçimlerde aldığı 6.6 oy oranını cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 9.76 ya çıkarmış bir parti olarak haziran ayında yapılacak genel seçimlerde % 10 barajını geçme ihtimalleri yüksek bir olasılık gibi görünüyor.

Orjinal Doffset Ürünü

Akma ya da solma durumlarına karşı dayanıklılığını koruyan mat yüzey etiket çeşitleri sitemiz üzerinden satışa sunulmaktadır. Su ile temas durumunda bile üzerinde yapılan baskılarda akma meydana gelmemektedir. Ürün pek çok alanda kullanım imkanı sağlamaktadır. Firmaların etiket ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli boyutlarda etiket tasarımları sitemizde yer almaktadır.

減肥藥台灣訂購

其實最重要的即使熱愛食物,即使吃了不健康的東西別有負罪感,對食物沒有消極態度,減肥藥時不時吃點肉、吃點油炸食品、吃點加工食品都沒關係只要整體上飲食健康。