Hangi Dönemde Sektörel Alana Önem Verilmiştir?

Sanayi ülke ve insanlar için önemli bir dinamiktir. Ekonomik gelişimin en belirleyici odaklarından birisi, sanayinin gelişmesi ve sektörel çeşitliliğin artırılmasıdır. Dünyada ve ülkemizde çok çeşitli ve bir o kadar ileri sektörler mevcuttur. Türkiye balıkçılık, eğitim, elektrik- elektronik, gıda, hayvancılık, kimya, madencilik, finans, inşaat, sağlık, spor, otomotiv gibi çok çeşitli sektörleri içerisinde barındırır. Bu sektörlerin oluşumu yıllar almış, büyük uğraşlar gerektirmiştir.

Cumhuriyet’in İlk Yılları ve Sanayi

Cumhuriyet kurulduğu yıllarda Türkiye, ilkel bir tarım ülkesi, ham maddesi olan fakat bunu işleyecek ya da ürüne dönüştürecek, ne teknik ne de bilgi birikimi olarak yeterli olmayan bir görüntüye sahipti. Atatürk’ün önderliğinde sanayi atılımı gerçekleşmiş, İzmir İktisat Kongresi kararları alınmış, sanayide sektörler oluşturma girişimi başlamış, hatta havacılık sektörü oluşturularak Türkiye kendi uçağını üretebilen beşinci ülke olmuştur. Bu tür bir gelişim nasıl bir fikrin ya da programın ürünü olabilir? Başka bir soruyla, hangi dönemde sektörel alana önem verilmiştir? Küçük bir tarım toplumu, sanayi toplumu olma yolunda nasıl emin adımlarla yürüyecek hale geldi?

Sektörlerin Kurulması

Sektörler genel olarak ihtiyaca ve ham madde temin edilebilirliğine bakılarak oluşturulur. Ülkemizde demir çelik, cam ve inşaat gibi sektörler hızla gelişmiş, bunların yanında otomotiv ve havacılık sektörü de gelişim sürecini başlatmıştır. Çünkü bir sektör diğerinin ham madde kaynağı olabilmektedir. Sektörler nasıl oluşur sorusu buradan cevap bulmaya başlamıştır. Demir çelik sektörünün gelişmesi, madencilik sektöründen elde edilen ham maddenin işlenmesine olanak sağlar, işlenen ham madde de gemicilik, uçak ya da otomotiv gibi sektörlerde kullanılarak o sektörün gelişmesini sağlar. Bu şekliyle sektörler kendi gelişim süreçlerinin doğallığında oluşabilmektedir. Diğer bir yöntem de, belirli bir program ve hedef konulması, bu doğrultuda da sektörlerin inşa edilmesi, oluşturulmasıdır. Bahsettiğimiz bu konu, hangi dönemde hangi sektöre önem verilir sorusunun da cevabıdır aslında.