Bitlis’te İttifak

Türkiye 30 Mart seçimlerine kilitlenmiş durumda. Yerel seçimlere bir aydan az bir zaman kala siyasi partilerdeki hareketlilik de arttı. Partilerince yeniden aday gösterilenler çalışmalarına son hızla devam ederken, yeniden aday gösterilemeyenlerin bir kısmı partilerinden istifa ediyor bir kısmı ise küskün hareketi denilen hareketlere katılıyor.  Partilerin bazı kentlerde gösterdiği adaylar tepkilere yol açmasına karşın bazı yerlerde birbiri ile siyaseten hiç uyuşmayan partilerin bir araya gelip ittifak kurdukları görülüyor. Bu ittifaklardan biri de Bitlis’te kuruldu.

bitliste-ittifat

Kurulan ittifakta DP, CHP, MHP, BBP ve DSP bir araya gelerek ortak aday çıkarma kararı aldı. Kararın alınmasında Bitlis’te iki partinin kutuplaşmasının ve halkın bu duruma ilişkin olarak yoğun tepkisinin olduğu dile  getiriliyor. Bunun yanında bu ittifakla ilgili olarak düşünülen en önemli soru ittifakın başarılı olup olmayacağıdır. Nitekim 2009 yerel seçimlerinde Bitlis’te birinci parti yüzde 43,1 ile AKP, ikinci parti yüzde 34,4 ile BDP olmuştu. İttifak kuran partilerin oy oranları ise yüzde 0,1-1,6 bandında seyretmiş ve toplamda yüzde 5,3 oranındaydı.

bitlis

Mersin Belediye Başkan Adayları

Akdeniz kıyı şehirlerimizden Mersin’de seçim rüzgarları esiyor.30 Mart 2014 Pazar gününe haftalar kala, sol kanat oylarının çoğunlukta olduğu Mersin’de partiler seçim hazırlıklarına hız vermiş durumdalar. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni iki dönemdir elinde bulunduran Cumhuriyet Halk Partisi 2004 yılı seçimlerinden %34, 2009 yılı seçimlerinden ise %30 oy oranlarıyla çıktı. 2004 yılı döneminde ikinci parti olarak Sosyaldemokrat  Halkçı Parti (%22 ile) öne çıkarken, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (%19 ile) ise ancak üçüncü olarak görüyoruz. 2009’a geldiğimizde ikinci parti Milliyetçi Hareket Partisi (%24 ile) olarak gözükürken, AK Parti (%21 ile) halen üçüncü konumundadır.

İki dönemdir Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni elinde tutan CHP, bu sene de Macit Özcan’ın adaylığı ile seçimlere katılıyor. 1999 Yılı seçimlerine Demokratik Sol Parti’den aday olup kazanan Özcan, daha sonra CHP’ye geçip, son iki dönemde bu partiden aday olup Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmiştir ve halen bu görevini icra etmektedir. Geçmişte Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Yapı İşleri Bölge Müdürlüğünde, İnşaat Mühendisi olarak görevlerde bulunmuştur.

Milliyetçi Hareket Partisi 2014 Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan adayını Burhanettin Kocamaz olarak açıkladı. 1994, 1999, 2004 ve 2009 seçimlerinde olmak üzere üst üste dördüncü kez Tarsus Belediye Başkanı olarak seçilen Kocamaz, halen bu görevi devam ettirmektedir. Geçmişte bir dönem Kimya öğretmenliği yapmış olan Kocamaz, 1992 yılında MHP ilçe teşkilatına basın sözcüsü olarak siyasi hayata ilk adımı atmış oldu. Şahsına ait  6 adet şiir kitabı bulunan Kocamaz, sayısız sivil toplum örgütlerinden ve kamu kuruluşundan birçok ödüle laik görüldü.

Mersin’deki oy oranını arttırmaya çalışan AK Parti’nin 2014 dönem adayı, ziraat mühendisi Mustafa Sever olarak belirlendi. Daha önce Dış Ticaret Müsteşarlığı, Tarım Dairesi Başkanlığı , İthalat Genel Müdürlüğü gibi görevlerde bulunan Sever, daha sonra Ekonomi Bakanı Yardımcılığı’na atandı.

30 Mart 2014 yerel seçimleri için Demokratik Sol Parti’den Emrah Küçükkapdan adaylığını koymuştur.

Adana Belediye Başkan Adayları

Sağ kanat oy oranlarının ziyadesiyle baskın olduğu Adana, yerel seçim günü olan 30 Mart yaklaşırken nefesini tutmuş durumda. 2004 Yılı seçimlerinde Aytaç Durak, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden aday olmuş ve %39 oy toplamayı başarmıştı. 2009 Seçimlerinde bu sefer Milliyetçi Hareket Partisi’nden aday olan Durak, %29.7 oy oranı ile %29.4 oy alabilen AK Parti adayını mağlup etmişti. 2014 dönemi seçimlerine bağımsız adaylığını koyan , 5 dönemdir Adana Büyükşehir Başkanlığı yapan Aytaç Durak’ın MHP lehine adaylıktan çekilmesiyle Adana’da dengelerin değiştiği söylenebilir.

Son olaylarla avantaj yakalamış görünen MHP 2014 Adana Büyükşehir Başkan adayını ziraat mühendisi ve eski Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü olarak açıkladı. 1999 seçimlerinden sonra üç dönemdir Ceyhan Belediye Başkanlığı yapan Sözlü, çeşitli sendikalarda başkanlık görevlerinde bulunmuştur. Aytaç Durak’ın adaylıktan çekilip, seçmenlerine MHP’yi göstermesi, Sözlü’yü yarışta bir hayli ileriye taşıyacakmış gibi görünüyor.

Bu dönem AK Parti Büyük Şehir Belediye Başkan adayı ise Abdullah Torun oldu. Bazı sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevlerinde bulunan Torun, 22. Dönem AKP Adana milletvekili seçilmiştir ve Anayasa Komisyon Üyeliği yapmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2014 yerel seçim adayı Yıldıray Arıkan olarak duyuruldu. Geçmişte Demokratik Sol Parti’den Seyhan Belediye Başkanlığına seçildi, daha sonra 2009 seçimlerinde CHP’den seçilip Çukurova Belediye Başkanlığı görevine başladı ve halen bu görevdedir.

Bunların yanında Saadet Partisi’nden Yakup Budak, Büyük Birlik Partisi’nden ise Mustafa Şahin adaylıklarını koyan isimler.

Konya Belediye Başkan Adayları

Mevlana şehri Konya 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri için gün sayıyor. Milli görüş hareketini yıllarca destekleyen Konya seçmeni, son iki dönemdir tercihini Adalet ve Kalkınma Partisi lehine kullanıyor. Şüphesiz bunda AK Parti’nin Milli Görüş hareketinin mirasçısı olarak görülmesinin payı büyük. Ak Parti’nin Konya’da ki oy oranı %50’nin altına hiç düşmemiş görünüyor. Oy oranlarına bakıldığında, bölgede AKP’den sonra en çok seçmene sahip partilerin Saadet Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi olduğu görülebilir.

Son iki dönemdir Konya Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Tahir Akyürek, bu dönem de AKP’den adaylığını açıkladı. Yıllar boyu avukatlık mesleğini icra eden Akyürek, sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik ve Konya Ticaret Odası Genel Sekreterliği gibi görevlerde bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 2014 Konya Büyükşehir Belediye Başkan adayı İnşaat Mühendisi ve iş adamı Mehmet Emin Altunel olarak açıklandı. Daha önce ilçe meclis üyeliği yapan Altunel, bu dönem MHP’nin oy oranını Konya’da arttırmayı hedefliyor.

Konya’da ciddi sayıda seçmeni bulunan Saadet Partisi, 2014 dönemi adayını Mustafa Özkafa olarak belirledi. Harita Mühendisi olan Özkafa, Karatay Belediye Başkanlığı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevlerinde bulundu. SP bu dönem AK Parti’ye kaybettiği seçmenlerini geri kazanma iddiasında.

30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerde, Cumhuriyet Halk Partisi’nden İbrahim Işık, Büyük Birlik Partisi’nden Mehmet Cemal Erkoç adaylığını koymuş durumda.

 

Orjinal Doffset Ürünü

Akma ya da solma durumlarına karşı dayanıklılığını koruyan mat yüzey etiket çeşitleri sitemiz üzerinden satışa sunulmaktadır. Su ile temas durumunda bile üzerinde yapılan baskılarda akma meydana gelmemektedir. Ürün pek çok alanda kullanım imkanı sağlamaktadır. Firmaların etiket ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli boyutlarda etiket tasarımları sitemizde yer almaktadır.

減肥藥台灣訂購

其實最重要的即使熱愛食物,即使吃了不健康的東西別有負罪感,對食物沒有消極態度,減肥藥時不時吃點肉、吃點油炸食品、吃點加工食品都沒關係只要整體上飲食健康。