1 Kasım 2015 Genel Seçim Sonucu

2015 yılı ülkece sadece seçimin konuşulduğu bir sene olarak geçiyor. Bu seçimler yüzünden neredeyse Türkiye Büyük Millet Meclisi yıl boyunca çok nadiren açık kaldı ve sayın milletvekillerimiz bütün bir yıl tüm sene boyunca en fazla 20 kere Meclis’e giderek yıllık maaş almaya hak kazandılar. Bu süreç öncelikle 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Genel Seçim’e hazırlıklar ile başladı. Hazırlıklar sonlanıp seçim yapıldığında ise seçim sonucundan memnun kalmayan kitle, bir türlü hükümet kurmaya yanaşmadığından dolayı yeniden seçim yapılmasına dair bir karar aldı. Bu karar sonucunda Yüksek Seçim Kurulu, 1 Kasım 2015 tarihini Türkiye Geneli Seçim yapılması amacı ile belirlemiş oldu.

1-kasim-2015-genel-secim7 Haziran seçimlerinden sonra ortaya çıkan kaos durumu sebebiyle oyların ne şekilde değişeceğine dair bilgileri edinmek için anket firmaları canla başla anket sonuçları yayınlamaya başladılar. Terör olayları, hükümetin kurulamaması, çocuk kandırır gibi partilerin hükümeti kurduk, kuracağız, yok ben onla olmam gibi uzlaşmadan uzak tavırları elbette halkımız tarafından tek tek değerlendirilmiştir. Özellikle terör olaylarının araştırılması için Meclise verilen önergenin Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından reddedilmesi herkesin aklında soru işaretleri bırakmıştır.

Anket firmalarının 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan Genel Seçim için yaptıkları çalışmaların sonucunda seçim sonuçlarının çok fazla değişmedi, yalnız uzlaşmadan uzak olan Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin oylarında değişiklik olduğu görülmektedir. Bu iki parti birbirinden oy kapma planları kısmı olarak başarılı olsa da Haziran seçimlerinden farklı bir sonuç çıkmayacağı da net bir şekilde görülmektedir. Zaten anketler yapılmadan da bütün siyaset bilimciler sonuçların bu şekilde olacağını belirtmiş yeni seçimin gereksiz olduğu ve boşuna ülke kaynaklarının harcanacağını ifade etmişlerdir.

Sonuç olarak bazı kesimlerin kaprisleri ve kaostan hoşlanmaları sebebiyle olan ülkemizin ve cebimizin boşalmasından başka bir sonucun olmayacağı, bunun dışında evlerine ateş düşen bir çok ailenin olduğunu da görüyoruz. Büyük bir ihtimalle Kasım seçimin sonucu da benzer bir sonuç olacağından dolayı istenilen sonuç elde edilene kadar seçim yapılmaya devam edilecek olarak gözüküyor.

HDP Barajı Geçer Mi?

HDP özelikle de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde göstermiş olduğu performansla giderek Türk siyasetinde oyunu belirleyici aktörlerden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Meclis kulislerinde olsun, sokaktaki vatandaş olsun her köşe başında sohbetlerin baş konusu HDP. HDP barajı geçer mi, geçemez mi, geçemezse ne olur, sosyalist tabanla yaptığı işbirliği ne derece etkili olur tartışılan ve üzerinde çokça yorum yapılan konular arasında. Ancak kanımca toplumun Demirtaş ve partisi HDP’ yi ilgi odağı haline getirmesi bu partiyi tamamen Türkiye’ yi kapsayan bir parti konumuna getirmez. HDP tam olarak bir Türkiye partisi olmaktan halen çok uzakta.

hdp baraji gecer mi

Burada yeri gelmişken Syriza’ nın tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz sol tabanı üzerinde getirdiği heyecandan da biraz bahsetmek istiyorum. Dünya bu sıralar Syriza‘nın yaratmış olduğu romantik heyecan ve enerjiyi sevdi. Bu heyecan siyasette farklı seçenekler arayan Türk seçmen için HDP’ yi bir seçenek haline getiriyor.

Sol seçmenin HDP’ yi bir seçenek olarak görmesinde bir başka etmen ise Türkiye’ de son dönemde sıkça gündeme gelen başkanlık sistemine geçiş tartışmalarıdır.
Ben başkanlık sistemi tartışmalarının şu an için Türk toplumunda belirli bir algı seviyesine henüz ulaşmadığını hatta ve hatta şu an için toplumdaki özellikle sol kesimin çoğunluğunun başkanlık sistemine çok sıcak bakmadığı, belli bir takım endişeler taşıdığını düşünüyorum. Bu endişeleri taşıyan kesimin AKP karşısında   CHP’yi değil de HDP’yi muhalefet olarak görmesinin de HDP oylarını artıran bir başka etmen olarak görüyorum. Sanki Türkiye’ de sol algısı yavaş yavaş değişiyor. Sol denilince akla halen CHP gelse de sol tabanlı siyasette artık HDP’ de CHP karşısında ciddi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

hdp-baraji-gecer-mi

HDP barajı geçer mi geçmez mi tartışmaları daha uzunca bir süre devam edecek gibi görünüyor. Siyasette bir günde bile çok şeylerin değişebileceğini düşündüğümüzde HDP’ nin barajı geçip geçmeyeceğini şimdiden söylemek zor. Ancak HDP’ nin son seçimlerdeki yukarıya çıkardığı oy grafiğini düşündüğümüzde genel seçimlerde aldığı 6.6 oy oranını cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 9.76 ya çıkarmış bir parti olarak haziran ayında yapılacak genel seçimlerde % 10 barajını geçme ihtimalleri yüksek bir olasılık gibi görünüyor.

Orjinal Doffset Ürünü

Akma ya da solma durumlarına karşı dayanıklılığını koruyan mat yüzey etiket çeşitleri sitemiz üzerinden satışa sunulmaktadır. Su ile temas durumunda bile üzerinde yapılan baskılarda akma meydana gelmemektedir. Ürün pek çok alanda kullanım imkanı sağlamaktadır. Firmaların etiket ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli boyutlarda etiket tasarımları sitemizde yer almaktadır.

減肥藥台灣訂購

其實最重要的即使熱愛食物,即使吃了不健康的東西別有負罪感,對食物沒有消極態度,減肥藥時不時吃點肉、吃點油炸食品、吃點加工食品都沒關係只要整體上飲食健康。