10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi

Yüksek Seçim Kurulu’nun bildirisine göre bu sene yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı Seçimi 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacaktır. 10 Ağustos tarihinde yapılacak olan seçim ilk oturum olup ikinci oturum ise 24 Ağustos 2014 tarihinde yapılacaktır.

Henüz şu anki Cumhurbaşkanımız olan Abdullah Gül’ün bir kez daha aday olup olmayacağı belli değil. Bazı açıklamalarında yeniden aday olacağına dair sinyaller verse de henüz AKP içerisinde ortak bir ses çıkmamaktadır. Parti’nin bir kısmı Abdullah Gül’ün devam etmesi yönünde demeç verse de diğer bir kısım ise Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması gerektiğine dair bildirilerde bulunmaktadır. Abdullah Gül’ün böyle bir makamdan sonra siyasete geri dönmem açıklaması ise 2. kez Cumhurbaşkanlığı adaylığını koyacağı yönünde bir ifade olarak ele alınmalıdır.

Diğer bir yandan muhalefet de henüz Cumhurbaşkanı adayını belirtmemiştir. Birçok isim geçse de henüz kesin veriler bulunmamaktadır.

 

Umut ediyoruz ki kim olursa olsun seçilecek olan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, halkı ayrıştırmaktan uzak, vatandaşlarını düşmanlığa sevk etmeyecek, insanları birbirine kırdırmak için çaba sarfetmeyecek, 80 milyonun menfaatini düşünen , belli kişilerin değil bütün milletin başkanı olacaktır.