Balıklar Nasıl Çoğalır

Balıkların Çoğalma Süreçleri

Okyanuslarda, denizlerde, göllerde, nehirlerde, küçük su birikintilerinde binlerce balık yaşamaktadır. Ekolojik dengenin düzenli bir şekilde işleyebilmesi için balıklar büyük önem taşımaktadır. Hatta birçoğumuzun evinde küçük bir akvaryum içerisinde de balıklar yaşamaktadır. Balıkların evde beslenen türleri en masumları oluyor. Balıkların Çoğalma Süreçleri

Onlara süs balığı da diyoruz. Okyanuslarda çok daha büyük boyutlarda ve tehlikeli balıklar yaşıyor. Örneğin; köpekbalıkları. Köpekbalığı, kanın kokusunu çok uzak noktada olsa dahi alabiliyor. Kokuyu aldıktan sonra hızla avına yaklaşıyor.

 Sayısı Binleri Bulan Bu Balıklar Nasıl Çoğalıyor?

Bu yazıda Balıklar nasıl çoğalır sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. Balıklar, genellikle yumurtlayarak ürer. Ancak bazı balıklar doğurarak üremektedir. Bu balıklar; yunuslar, balinalar, kakırdaklı balıklar ve bazı köpek balıklarıdır. Balıkların ne zaman üreyecekleri bellidir. Balıklar her zaman üreyemezler, ancak belirli zamanlarda üreyebilirler.

Balıkların Çoğalma DönemleriGenel olarak, balıkların üreme zamanı geldiğinde, erkek balıkların rengi değişmektedir. Balıklar, üreme sağlamak için birbirlerine kanatları aracılığı ile uyarı gönderirler. Eğer karşılıklı bir anlaşma söz konusu olursa iki adet dişi balık yumurtalarını bırakır. Erkek balık yumurtalara yaklaşarak üzerlerine spermalarını bırakır.

Spermalar bırakıldıktan bir süre sonra yumurtalar ile döllenir. Balıkların anlaşmaları tamamen kanatları aracılığı ile gerçekleşir. Erkek balıklar, genellikle dişi balıklarım yumurtlayabilecekleri yuvaları hazırlarlar. Daha sonra dişi balıklar yuvalara gelir.

 Balık Yumurtaları

Yaklaşık olarak 3 mm çapında olan yumurtaların erkek balıklar tarafından döllendikten sonra hücreleri bölünerek Balıklar Nasıl Çoğalırçoğalmaya başlar. Daha sonra bu yumurtalar zaman geçtikçe balık şeklini almaya başlar. Yumurtlama işleminden sonra milyonlarca balık dünyaya gelir. Balıkların hepsi anne ve babaya benzer.

Balıkların çoğalması genel olarak bu şekilde olmaktadır. Tüm balık çeşitleri için aynı çoğalmanın gerçekleştiğini söylememiz mümkün değildir. Bu yazıda, genelleme yolu ile balıkların nasıl çoğaldığından bahsetmiş olduk.