Facebook Marketplace Güvenilir Mi?

Site üzerinde ürün alım satım işlemleri dünyadan sonra Türkiye’de faaliyete geçmiştir. Daha önce sitenin üyeleri kendi oluşturdukları gruplar üzerinden alım satım işlemleri yaparken bu artık site üzerinde, yeni bir kategori içinde yapılır hale gelmiştir. Oluşturulan bu kategori üzerinden, binlerce alıcı ve satıcıya hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu kategori, facebook kısa yolları içerisinde yer almaktadır. Bu kısa yol, marketplace ismi ile yer almaktadır. Alış satış kategorisi dünyada 64 ülkede kullanılmaktadır. Yaklaşık 700 milyon insan her ay giyim ve aksesuar, konut, eğlence, elektronik, seri ilanlar, araçlar, hobi, aile, ev ve aile olmak üzere 9 farklı bölümde ürün satış işlemleri yapmasına imkân sunmaktadır.

İletişim Anlık Olarak Kurulabiliyor

Bu alışveriş kısa yolu içerisinde site ticaret ilkeleri ve topluluk standartlarına uymak kaydıyla kolaylıkla ürün listeleyip ürün satışı yapabilirsiniz. Alıcı ve satıcılar ürünler hakkında konuşmak üzere anlık olarak Messenger mesajlaşma bölümünü kullanmaktadır.

Peki, Bu Kısayol Üzerinde Ürün Alım Satımı Güvenilir Mi?

Site alıcı ve satıcılar için bir takım güvenlik bilgileri vermektedir. Bu hususları göz önünde bulundukları takdirde birbirlerini mağdur etmeyeceklerinin bilgisini vermektedir. Yani site kendisi garanti altında bir ödeme sistemi sunmamaktadır.

Sitenin Alım Satım Yapan Kullanıcılara Güvenlik Tavsiyeleri

Herhangi bir ilan açmadan önce site ticaret ilkelerini gözden geçirmelisiniz. Yapacağınız ödemeyi ne ile yapacağınızı alıcıyla mutlaka konuşmalısınız. Daha çok nakit yoluyla ya da alışverişinizin korumasını sağlayan ödeme yöntemlerini (papara, Türkiye’de kullanılabilir ödeme yöntemi)tercih etmelisiniz. Özellikle çekler ile işlem yaparken çok dikkatli olmalısınız. Çeklerin karşılıksız ve sahte olma durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Alıcıyla buluşma durumunuz söz konusu ise kamuya açık olan yerlerde buluşun. Alıcıları asla evlerinize davet etmemelisiniz.

Buluşma alanlarına tek başına gitmemelisiniz. Yanınızda tanıdık biri olmasına dikkat etmelisiniz. Kredi kartı bilgilerinizi, banka hesap bilgilerinizi kesinlikle paylaşmamalısınız.

Ürünü kargo ile gönderirseniz alıcıya kargo bilgilerini mutlaka bildirmelisiniz. Ödemenizi almadan kesinlikle ürünü göndermemelisiniz.