Evrimleşen Evren

Evrenin evrimleşmesi ne anlama geliyor?

1996 yılında eski New Republic editörü Michael Kinsley tarafından yayınlanmaya başlayan Slate dergisinde Harward Üniversitesi astronomlarından Avi Loeb’in teorisi yayınlanmıştı. Bu teoriye göre yaşamın evren içerisinde, evren henüz 15 milyon yaşındayken başladığı varsayılıyor.

Loeb 12 milyar yıl kadar önce, kendisinin “yaşanabilir çağ” diye adlandırdığı dönemde yaşamın nasıl olabileceğini tahayyül ediyor. “Yaşanabilir çağ, hayatta yalnız olduğunuz değişik bir zamandır.” diyor ve ekliyor, “Uzun zamandır yaşamın yalnızca Dünya’da var olduğunu sandık. Ancak evreni yaşayan bir evren olarak düşünmek gerekiyor. Aslında biz oyuna sonradan dâhil olmuş canlılarız”

Standart Kozmolojik Model’e göre ilk yıldızlar büyük patlamadan on milyonlarca yıl sonra var olmuş. Gezegen oluşumu için gerekli elementler henüz var olmamıştı. İlk gezegenler ılık “Kami” ile sarmalanmış evrim süreci çok sonra başlamıştır. Loeb’e göre bunların yüzeyindeki su milyonlarca yıl barınmış olabilir. Loeb’in teorisine göre, bu düşünceyi test etmenin yollarından biri Samanyolu Galaksisi içerisinde bünyesinde ağır element olmayan yıldızların etrafındaki gezegenleri araştırmaktır. Bu yıldızlarda bizim bebek evrenimizin benzerlerini bulma ihtimalimiz hayli yüksek bir ihtimaldir.

Loeb kozmonolojideinsancı prensip’ düşüncesini reddediyor.

Bu görüşe göre evrenin temel parametreleri farklı olsaydı insan var olamayacaktı. Netice itibariyle savunulan fikir “Çoklu evren” içerisinde parametrelerin değiştiği birçok bölge olsa da, zeki canlılar sadece bu değerlerin ayarlandığı bölgede yaşayabileceklerdi. MIT astrofizikçisi Joshua Winn’in söylemine göre “Bizim sahamızda ‘potansiyel olarak yaşanabilir’ katı bir yüzeye ve ısı iletimi yapılabilecek sıvı suya sahip olan gezegenlere ulaşabilmek mümkündür.” Birçok makale hangi şartlar altında böyle gezegenler bulabileceğimizi tanımlamaktadır. Mesela hangi iç bileşimde, nasıl bir atmosferde ve ne tür bir yıldızsal radyoaktif alanda v.s. Neticesinde, çalışmalar halen devam etmektedir.