Dukan Koruma Evresinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dukan diyeti, çok kolaylıkla uygulayabileceğiniz ve hemen kilo vermeye başlayacağınız bir programdır. Dukan diyet programı protein ağırlıklı bir program olup; temel 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaların her birinin kendine özgü özellikleri vardır. Bu diyet programının en önemli özelliği de verdiğiniz kiloları geri almadan, hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam etmenize imkan sağlar. Diyet yapan kişiler ile konuştuğunuzda genellikle, kilo verdikten sonra, bu kilolarını hemen geri aldıklarını söylediklerini duyarsınız. Bu programda böyle bir şey söz konusu olmaz.

dukan-diyeti

Dukan Diyet programının aşamalarından bahsedecek olursak; atak aşaması, seyir aşaması, güçlendirme aşaması ve son olarak da koruma aşamasıdır. Koruma aşaması, koruma evresi olarak da geçer. Bu evrenin özelliği, yukarıda bahsettiğimiz, hızlı kilo almanızı engelleyen özelliğe sahip olmasıdır.

dukan-diyeti-koruma-evresi

Yemek yeme alışkanlığınız, sizin yaşam stilinizi de ortaya koyar. Bu diyet programında, bu aşamaya geldiğinize göre; tüm fazla kilolarınıza da veda etmiş durumdasınız demektir. Bundan sonrasına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Ama kendinizi sıkmadan, rahat bir şekilde dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Öncelikle her şeyi yiyebileceğinizi bilmelisiniz. Herhangi bir kısıtlamanız yok. Sadece haftada 1 günü protein günü yapmalısınız. Yine haftada 2 öğün kendinizi ödüllendirebileceğiniz öğünleriniz var. Tabii ki bir diğer hususta, ekstralarınızın olmasıdır. Sebzeleri istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Peynir ve tahıllı ekmek de tüketebilirsiniz. Dolayısıyla artık serbestsiniz. Sadece su içmeyi ve egzersiz yapmayı ihmal etmiyorsunuz.