Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti, protein ağırlıklı beslenme programı ile desteklenen ve toplam dört aşamadan oluşan bir diyet programıdır. Fransız beslenme uzmanı ve diyetisyen Dr.Pierre Dukan tarafından hazırlanan bu program, verilen büyük emekler ve uzun çalışmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Dr.Pierre Dukan, seneler boyunca obezite ile ilgili araştırmalar yapmış, uygulamalarda bulunmuştur. Çünkü obezite; özellikle batılı toplumlarda çok yaygın olup, beraberinde de pek çok hastalığı getirmektedir.

dukan-diyeti-nedir

Dukan diyet programının çıkış yeri Fransa’dır. Milyonlarca takipçisi olan Dukan’ın kitabı pek çok dilde çevrilmiştir. Diğer ülkelerde de uygulanan bu diyet programı ile zayıflamak göründüğü kadar zor değildir. İlk yapmanız gereken şey; fazla kilolarınızdan kurtulmak için hemen harekete geçmektir. En önemlisi de kendinize güvenmeniz ve programa inanmanızdır.

Dukan diyetinin avantajlarından bahsedecek olursak; programa başlamadan önce yapılan Dukan testi ile fazla olan kilonuzu ve olmanız gereken ideal kilonuzu belirleyebilirsiniz. Bu test çok önemlidir. Çünkü boyunuz ve mevcut kilonuza göre, hangi aşamayı ne kadar süre uygulamanız gerektiğini ve ideal kilonuzu belirler. Yani diyete başlamadan önceki ilk adım budur.

dukan diyeti

Bu programda kilolarınızdan hızlı bir şekilde kurtulursunuz. Kilo verdikten sonraki en önemli aşama; verilen kiloları geri almadan, sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam etmenizdir. Dukan diyet programı da size bu kiloları vermenizi sağlar ve neticesinde de bu programı yaşam stiliniz haline getirir.