Dukan Diyeti Koruma Aşamasının Özellikleri Nelerdir?

Protein ağırlıklı bir diyet programı olan Dukan Diyeti ile, fazla kilolarınızı hızlı ama sağlıklı bir şekilde verebilirsiniz. Dukan Diyet programına başlamadan önce, yapmanız gereken ilk şey Dukan Testidir. Bu test ile fazla kilonuzun ne kadar olduğunu, doğru bir şekilde öğrenirsiniz ve böylelikle de olmanız gereken ideal kilonuzu ne kadar sürede vermeniz gerektiğinin de tespiti yapılır. Bu diyet programı 4 aşamadan meydana gelmektedir. Bu aşamaların ne kadar süreceği bu test ile belirlendikten sonra, hemen hedefinize koşmaya başlayabilirsiniz.

dukan diyeti

Dukan Diyet programının en son aşaması olan Koruma Aşaması (Evresi olarak da geçer);son derece rahat ve kendinizi bunaltmadan ve strese girmeden devam edebileceğiniz bir aşamadır. Tek yapmanız gereken şey; haftanın bir gününde, protein günü olarak beslenmek ve egzersizlerinize devam etmek. Egzersiz yapmak veya her gün düzenli olarak en azından yarım saat yürüyüş yapmak sizi zinde tutar. Formda kalmanızı sağlar ve yaşamınızın bir parçası haline gelir. Yapabileceğiniz başka şeyler de vardır. Örneğin; asansöre binmek yerine, merdivenleri yürüyerek çıkmak bile egzersiz sayılabilir veya dolmuş, otobüsle gideceğiniz yere varmadan biraz önce inip yürümek de bir egzersizdir. Sizin hareket etmenizi sağlar. En önemlisi de yürüyüş yapmış olursunuz ki bu diyet programının hedeflerinden bir tanesidir.

dukan diyeti koruma asamasi

 

Koruma Aşamasına geldiğinizde önemli olan, tekrar eski halinize geri dönmemenizdir. Dolayısıyla Koruma programında kalıp, sağlıklı kalabilmek için; yaşam biçiminizi ve beslenme tarzınızı mutlaka değiştirmelisiniz.