30 Mart 2014 Belediye Seçimi

Yaklaşık 1 hafta sonra yani 30 Mart 2014 Pazar günü Türkiye Genelinde Belediye Seçimleri yapılacaktır. Bu seçimlerde her il ve ilçe için yeni Belediye Başkanları seçilecektir.

Belediye Seçimleri için oy kullanma vakti, 30 Mart Pazar günü saat 08:00 itibariyle başlayacaktır ve Türkiye’nin doğu kısmında 16:00’da batı kısmında ise 17:00’da son bulacaktır.

Oy verme süresi bittikten sonra sandık görevlileri gerekli işlemleri yapıar ve sonrasında oy sayımına başlarlar. Tabii bu süre içerisinde Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim yasakları devam ettiği için seçim yasakları son bulana kadar sonuçlar hakkında bir bilgi sahibi olamayız.

Bütük bir ihtimalle 30 Mart 2014 Pazar akşamı saat 24:00 olmadan seçim sonuçlarını ve illerin yeni Belediye Başkanları’nın kim olacağını öğrenmiş olacağız.

 

Yerel Seçimde Nerede Oy Kullanacağım?

Yerel Seçimde Nerede Oy Kullanacağım?

Bildiğiniz gibi Mart ayının son haftasında Türkiye Genelinde Yerel Seçimler yapılacaktır. Bu seçimlerde Belediye Başkanlarını ve Mahalle Muhtarlarımızı seçeceğiz. Bu sebepten dolayı da 2014’e girer girmez seçmen kayıtlarımızı kontrol etmemiz gerekti, kaydımız yoksa da kayıt işlemlerimizi tamamladık ve seçmen olarak Yüksek Seçim Kurulu’na kaydolduk.

Yüksek Seçim Kurulu’nun bir buçuk aylık çalışması sonucunda da 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan Yerel Yerel Seçimde Nerede Oy Kullanacağım?Seçimlerde nerede oy kullanacağımız belli oldu.

18 Şubat 2014 tarihinden itibaren  www.ysk.gov.tr  adresinden nereye oy kullanacağınızı görebilirsiniz. Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi sayfasına girerek TC Kimlik numaranızı ve nüfus cüzdanınızda bulunan diğer gerekli bilgilerinizi girerek ikamet ettiğiniz bölgede yer alan en yakın oy kullanabileceğiniz okulda oy kullanacaksınız. Ayrıca Sandık numaranızı da buradan görebilirsiniz.

Ek olarak Yüksek Seçim Kurulu ilerleyen günlerde  adresinize seçmen kaydınız yollanacaktır.