Çatı Katı Dekorasyon Önerileri

Basık tavanlarıyla, kışın çok soğuk yazın da çok sıcak olması nedeniyle her ne kadar daha çok depolama alanı gibi kullanılıyor olsalar da, sihirli dokunuşlarla çatı katlarınızı konforlu yaşam alanlarına çevirmek mümkün. Peki, çatı katınızın daha kullanışlı olmasını nasıl sağlaya bilirsiniz? İşte sizin için hazırladığımız çatı katı dekorasyon önerileri

İlk Adım İzolasyon

Çatı katları hava koşulları nedeniyle ara katlara göre biraz daha zahmetlidir. Eğer bu atıl gibi gözüken alanı, yaşanabilir hale çevirmeye karar verdiyseniz, işin zevkli kısmına yani dekorasyona geçmeden önce izolasyonunun doğru şekilde yapılıp yapılmadığını işin uzmanlarına kontrol ettirin. Her şey bittikten sonra tavan akması gibi sorunlarla karşılaşmak istemezsiniz.

Açık Renklere Yönelin

Bu tip yaşam alanlarında, normal bir odanın aksine gittikçe alçalan bir mesafe söz konusudur. Bu nedenle de hedef, alanı olduğundan büyük ve geniş göstermek olmalı. Yani ferah bir ortam yaratmak için duvarları açık renge boyamalı, mobilya, perde ve halı seçimlerinde de aynı bakış açısıyla ilerlemelisiniz.

Minimalist Mobilyalar Seçin

Devasa mobilyalar ve objelerden kaçının. Rahat, küçük, düz hatları olan, her tarafı kumaşla kaplı koltuklara tercih edin. Seçimlerinizde ne kadar az hareketli ürünlere yönelirseniz, çatı katınızın tavanının yaratacağı sıkışmışlık hissiyatından o kadar uzaklaşmış olursunuz. Duvarlarınızda obje, resim ya da raf kullanmayın.

Köşelerdeki Üçgen Alanları Değerlendirin

Her ne kadar alan kaybı gibi görünse de, çatının tavan yüksekliğinin en alt seviyede olduğu, üçgen alanlara yaptıracağınız özel ölçüm dolaplar, kullanmadığınız tüm eşyaları oraya toplamanızı sağlayacaktır. Bu sayede kullanışsız gibi görünen köşeler, sizin hayat kurtarıcınız olacak ve düzenli bir oda haline dönüşecektir.

Aydınlatma Önemli

Büyük ve sarkık avizeler çatı katları için uygun değildir. Şık aplikler, yerden aydınlatmalar ya da sehpa üzerine koyacağınız abajurlar, hem daha sıcak bir ortam oluşmasını sağlayacak, hem de yerden tavana doğru yükselen ışıkla, taban tavan mesafesinin darlığını biraz olsun hafifletmiş olacaktır.