Bilimin Modernleşmesinde Katkıda Bulunanlar

Bilimin Modernleşmesinde Katkıda Bulunanlar bir nevi modern fiziğin kurucularıdır diyebiliriz. Bunlar: Max Plank, Albert Einstein, John Thomson, Wilhem Röntgen, Henry Becquereldir. Modern fizik klasik fiziğin sınırlarını zorlayıp onu daha modern ve daha geniş perspektifli bir hale getirmiştir. Modern fizik bilimin inceleme alanını küçük kütleli büyük hızlı cisimler için yeniden düzenlenmiştir.

bilimin-modernlesmesinde-katkida-bulunanlar

Ayrıca bilimin modernleşmesi demek onu diğer alanlardan ayırmak olarak da nitelendirilebilir. Örneğin; felsefe. Örneğin fizikte modernleşme Planck’ın kuantum kuramı ardından Einstein’ın görelilik kuramı ardından Röntgen ‘in X ışınları keşfi ardından Becquerel’in radyo aktifliği bulmasıyla devam etmiştir. Görelilik, fotoelektrik, compton olayı modern fiziğin temel taşlarını oluşturur. Kara cisim ışımasını unutmamak lazım elbette. Çünkü klasik fiziğin kâfi gelemediği ve modern fiziğin oluşması yönünde çok güçlü bir olaydır. Şimdi gelelim bilimin kara cisim ışımasından elde ettiği sonuçlara.

1) Mutlak sıfır sıcaklığın üstünde her sıcaklıkta bulunan cisim, ısı ışıması yapar.

2) Işığı iyi soğuran bir cismin, aynı zamanda ışığı iyi yayma özelliği vardır.

3) Kara cismin sıcaklığı arttıkça, yaydığı ışımanın şiddeti artar.

4 ) Kara cismin yaptığı ışımanın, şiddet dalga boyu ilişkisi cismin yapıldığı maddenin türüne bağlı değildir.

Fotoelektrik Olaya Değinelim Şimdi De.

Işığın ışığa duyarlı bir yüzeye düşürülerek bu yüzeyden elektron koparmasına denir. Sökülen elektronlara da foto elektron denir. Fotoelektrik olayın teknolojik sonuçlarını günlük yaşamda her gün görmekteyiz. Örneğin bazı binaların giriş kapıları, insan yaklaştığında otomatik olarak açılıp kapanabilmektedir.

Fotoelektrik olay, ışığın tanecik karakterini kanıtlayan önemli özelliklerinden biridir. Fotoelektrik olayın kolayca gerçekleşebilmesi için alkali metallerin yüzeyi kullanılır. Bu makalede öncelikle bilimin modernleşme sürecinde fizik bölümünün üzerinde durulmuş ardından bilim adamlarına ve yaptığı çalışmalara yer verilmiştir. Makaledeki bir takım bilgiler palme yayıncılığın hazırladığı kitaptan derlenmiştir. Okuyucumuza teşekkür ederim.

 

 

Orjinal Doffset Ürünü

Akma ya da solma durumlarına karşı dayanıklılığını koruyan mat yüzey etiket çeşitleri sitemiz üzerinden satışa sunulmaktadır. Su ile temas durumunda bile üzerinde yapılan baskılarda akma meydana gelmemektedir. Ürün pek çok alanda kullanım imkanı sağlamaktadır. Firmaların etiket ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli boyutlarda etiket tasarımları sitemizde yer almaktadır.

減肥藥台灣訂購

其實最重要的即使熱愛食物,即使吃了不健康的東西別有負罪感,對食物沒有消極態度,減肥藥時不時吃點肉、吃點油炸食品、吃點加工食品都沒關係只要整體上飲食健康。