Badem Ağacı Hakkında Bilgiler

Badem Ağacı Hakkında Bilgiler            Badem ağacı Anadolu’nun nerdeyse her yerinde yetişmektedir ama büyük çoğunlukla Ege ve Akdeniz bölgelerinde daha verimli ve daha çok bulunur ve de daha hızlı gelişir. Ülkemizde yaklaşık olarak 40. 000 ton sert kabuklu badem üretilmektedir. Yılda 8. 000 ton iç badem elde edilmektedir. 3-5 yılda ürün alınabilir ve bu yüzden badem yetiştiriciliğinin dış ülkelerden geride olmamızın kanıtıdır.

Fidanı dikilmeden önceden bir toprağı incelememiz. Ve de hava koşularının çok sert olmaması ve de çok soğuk ortamlarda olmaması gerekmektedir. İlkbahardaki geç dikilen fidanların arazideki tutma başarısı çok düşüktür. Mart ve Nisan aylarında hemen beyaz ve pembe renkli çiçekleri çıkar yaklaşık olarak da 5-11 m arasında boyları vardır. Genellikle çok az su isterler ondan dolayı da sağda solda badem ağaçları görülür.

Eğer toprak verimsiz ve kuraklık varsa badem ağacının olduğu yerde hem az verimli olur olacaktır ve de daha yavaş büyüyecektir. Yaprakları saplı ve de parlak yeşil renkli olup kenarları dişlidir. Çiçekleri yaprakların gelişmesinden önce açar ayrıca kısa saplıdır çanak yaprakları yeşilimsi sarı renkli üçgen şeklinde olur. Meyveleri oval şekilli yeşil tüylü dür.

Kullanıldığı yerler: Acı ve tatlı badem tohumlarından tazyik usulü ile yağ elde edilir.Badem Ağacı Hakkında Bilgiler

Badem tohumlarında yağ bulunur.

           E vitamini taşırlar ve de şekerler ve emulsin isimli enzim vardır. Siyanogenetik bir glikoz olan Amygodalin maddesi ihtiva ederler. Boğaz ağrılarınındada kulanılır.

Hasat edilen bir badem meyvesini dış kısmında yeşil kabuk bunun altında sert kabuklu meyvenin içinde de yenile bilen iç badem bulunmaktadır. Verimli yerlerde sulanan badem ağaçları bir dekardan bağlı 2000 kg yeşil kabuklu badem elde edilir.