Az Konuşun Çok Dinleyin

Günlük hayatta kurduğumuz iletişimlerde konuşmalarımız genelde değişkenlik gösterir. Değişkenlik. Çünkü herkesle aynı şekilde konuşmayız. Mesela yabancı biriyle, ailemiz ve ya en iyi arkadaşımızla olduğu gibi rahat konuşamayız. Belli bir ölçü vardır. Bu ölçü konuşma ve dinleme arasındadır. Peki, bu ölçüyü bir terazi gibi hassas bir şekilde nasıl sağlayacağız?

az-konusun-cok-dinleyin

Filozoflar Ne Der?

Aslında tarih boyunca filozoflar ve ünlü kişiler hep bu konuda görüşlerini ifade etmişlerdir. Herkes farklı düşünse de çoğunluk konuşmanın az, dinlemenin çok olması gerektiği kanaatindedir. Çünkü lafın kısa ve öz olanı iyidir. Kısır bir tartışmada uzun ve anlamsız cümleler yerine tek bir cümleyle işi sonuca bağlamak daha mantıklıdır.

Fazla ve boş konuşan kişi cahil olarak görülür. Sürekli susan ve gerektiğinde konuşan kişi ise bilgili ve akıllıdır. Ama Rus yazar Dostoyevski ise konuya başka bir şekilde bakar: Konuşmak bir ihtiyaç olabilir ama susmak cevaptır anlayana. Diye düşünür. Mevlana ise sözün anlaşılmasının karşıda ki kişiye bağlı olduğunu belirtir. Yani belki bir sürü cümleyle anlatacağınız bir şeyi sadece susarak anlatabilirsiniz.

Fark şudur ki sürekli susmayı tercih edersek iyi bir iletişim kuramayız. Bazen bir konuyu anlatabilmek için sürekli konuşup tekrar etmek gerekir. Kısaca ortasını bulup dengelemekte fayda vardır. Laftan, sözden anlamayan bir cahille karşılaştığımızda susmalı, akıllı biri çıktığında konuşmalıyız.

Sözün Kısası

Az Konuşun Çok Dinleyin ağzınızdan çıkan kelimeleri ince eleyip sık dokumalı, teraziden tartarak geçirmelisiniz. Gerektiği yerde konuşun, gerektiğinde de sabırlı olup dinleyin. İşte o zaman sağlıklı bir iletişim gerçekleştirebiliriz. Aksi takdirde yanlış anlaşılmalar ve hatalar hep olacaktır. Bunu önlemenin yolu da iki taraflı bir iletişimde taraflardan birinin birazcık az konuşmasıdır. Unutmayın susmak konuşmaktan çok daha zordur.

 

 

Orjinal Doffset Ürünü

Akma ya da solma durumlarına karşı dayanıklılığını koruyan mat yüzey etiket çeşitleri sitemiz üzerinden satışa sunulmaktadır. Su ile temas durumunda bile üzerinde yapılan baskılarda akma meydana gelmemektedir. Ürün pek çok alanda kullanım imkanı sağlamaktadır. Firmaların etiket ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli boyutlarda etiket tasarımları sitemizde yer almaktadır.

減肥藥台灣訂購

其實最重要的即使熱愛食物,即使吃了不健康的東西別有負罪感,對食物沒有消極態度,減肥藥時不時吃點肉、吃點油炸食品、吃點加工食品都沒關係只要整體上飲食健康。