Ayakkabı Sektörü

Ayakkabı denildiğinde çoğumuzda ilk çağrışım yapan kelime; kadınlardır kuşkusuz. Kendine ayakkabı dünyasına adamış, ayakkabı almaya gidip de evinin yolunu unutan kadın sayısı azımsanacak değildir etrafımızda. Gerçi son  Ayakkabi Sektörüyıllarda erkekler de bu çılgınlığın çok gerisinde sayılmaz.

Neden ayakkabı çok tercih edilen hediye olamıyor peki? Burada durum çok hassas bir hal alabiliyor. Çünkü kaş yapayım derken göz de çıkartılabilir kişi. Sevgiliye, eşe, dosta alınacak ve mutluluk garantili en etkili hediye çikolata gibi düşünülse de; özellikle kadınlar için ayakkabısına ayakkabı ekleyip hediyeyi kalıtsal haline getirmenin ve bu ayakkabıyı her giydiğindeki mutluluğu nasıl tarif edilir? En iyi çikolata tercih edilmiş olsa bile hissettirdiği mutluluk geçicidir, oysa ayakkabı öyle mi? Kadın o ayakkabıyı her giydiğinde o adama yeniden âşık olabilir.

Peki, neden Ayakkabı Sektörü hediye sıralamasında üst sıralarda yer almıyor? Öncelikle bu işe işin tasarım kısmından başlamak gerek. Çoğunluğa hitap edebilmek ya da çoğuna ayrı ayrı hitap etmek önemlidir. Ayakkabı sektörünü dikkatle incelediğimizde; ülkemiz özellikle son yıllarda başarı grafiğindeki yükseliş dikkati çekecektir.

Tasarım kısmı ne kadar harika olsa da; reklam kısmı iyi değil ise üretilen tüketiciye yeteri kadar ulaşmayacaktır. Bu alandaki reklamın yetersiz olduğunu düşünüyorum. Öyle bir reklamı olsun ki ayakkabının; çikolata reklamını izlerken içimden ay şu an olsa da yesek dedirttiği kadar benim olsun hissini tüketiciye geçirmeli. Çünkü kadın isterse o ayakkabı bir gün muhakkak onun ayağında olur.

Ayakkabi SektörüTasarım, üretim, reklam, satış, pazarlama kısmı derken bu konuda gelmemiz gereken en can alıcı nokta; Ayakkabı nasıl en iyi hediye haline getirilebilir? Burada tabi ki karşımıza birçok seçenek çıkabilir. Bizim bunlar içinde en çok sonuç getirecek seçenekler üzerinden yürümemiz gerekecek. İlk akla gelen seçeneklerden biri; bu alandaki reklamlarda ayakkabının etkili bir hediye olacağı konusunda vurgu yapılması.

Aynı zamanda hediye çeki imkânının daha da genişletilerek bunun daha çok vurgulanması. Diğer bir seçenek ise iyi tespit; öncelikle hediye alacak kişi tarafından ayakkabıyı kullanacak kişinin ayakkabı konusundaki kriterleri, olmazsa olmazları tespit edilir. İşin bu kısmı önemlidir. Buradaki doğru seçim bizi muhteşem finale götürür.

“Ayakkabı Sektörü” için bir yanıt

  1. izmirdeki ayakkabı sanayi sitesine selam olsun. Ülkemizde bir çok ihracatı buradan yurt dışına yurt dışından da tekrar ülkemize almayı başarabiliyoruz. Kendi içimizde üretim yaparak kendimizi geçindirmiyoruz bravo

Yorumlar kapatıldı.