İstanbul Belediye Başkan Adayları 2014

30 mart 2014 Pazar günü yapılacak olan Yerel Seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için partiler adaylarını ilan ettiler ve seçim çalışmalarına başladılar. Her gün her ilçede İstanbul Belediye Başkan adayları mitingler düzenliyorlar ve tüm halka ulaşmaya çalışıyorlar. İstanbul Belediye Başkan adaylarını merak edenler bu yazımızda seçime katılan partilerin adayları hakkında bilgi edinebilirler.

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı olan Kadir Topbaş, 2014 yerel seçiminde de Adalet ve Kalkınma Partisi’nden aday olmuştur. Belediye Başkanlığı’ndaki 3. dönemini ay sonunda tamamlayacak olan Kadir Topbaş, bir kere daha İstanbul  Belediye Başkanı olmak için seçim çalışmalarına başlamıştır.

Kadir Topbaş’ın en yakın rakibi ise Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Mustafa Sarıgül’dür. Yıllardır Şişli Belediye Başkanlığı yapmakta olan Mustafa Sarıgül, 2014 yerel seçiminde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP’den adaylığı koymuştur.  Yapılan anketlerde mevcut Belediye başkanı ile başa baş rekbet halinde olan Mustafa Sarıgül’ün arkasında yenilik arayan İstanbulluların desteği bulunmaktadır. İstanbul Belediye Başkan seçimi de büyük bir ihtimal ile bu iki aday arasında geçecektir.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ise Rasim Acar olarak belirlenmiştir. Yerel Seçimlerde İstanbul’da MHP’nin çok fazla iddiası olmasa da son zamanlarda çıkan yolsuzluk iddiaları sebebiyle MHP’nin oylarının fazlasıyla artacağından eminiz.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan bir diğer kişi ise ünlü tiyatrocu Levent Kırca’dır. İşçi Parti’sinden aday olan Levent Kırca, seçim çalışmalarına canla başla devam etmektedir.

HDP’nin İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkan adayı ise Sırrı Süreyya Önder’dir.