Eğitim Ve Öğretim Toplum İçin Hizmet Midir Yoksa Temel Hak Mıdır?

Eğitim, insanın doğduğu andan itibaren yaşamı boyunca öğrendiği ve öğrenmeye devam ettiği bilgi dağarcığının tamamına denir. Öğretim, okul ve kurs gibi yerlerde insanların hayatta gerekli olduğu ve bilinmesi gereken bilgileri öğreten ve bunu sistematik ve dönemsel düşünceleri düşünerek yapan bir sistemdir.

İnsanlar için eğitim ve öğretim sadece okullarda öğrenildiği düşünülen bir sistemdir. Aslında eğitim her alanda Eğitim Ve Öğretim Toplum İçin Hizmet Midir Yoksa Temel Hak Mıdır?öğrenilebilen bir bilgi topluluğudur ve bunun karşılığında insanoğlu hayatı öğrenir. Ama bu bilgi dağarcığı okullarda üstüne katlanarak daha doğru ve düzgün bir şekilde geliştirilerek öğrenilir. Okullar insanlar için önemli bir öğretim aracıdır. Eğitim ve öğretim birden fazla şekilde insanları bilgilendirebilir. Her insan için okullar birşey ifade etmeye bilir ama insanoğlu normal hayatında öğrendiği bilgilerin üstüne daha değerli ve ilerde hayatını kolaylaştıracak zamanını düzgün ve doğru yaşamasını sağlayacak bilgileri okullarda öğrenir. Toplumda nasıl davranacağını insanlar içinde hareketleri kontrol yeteneğini okullarda öğrenir insanoğlu ve bu insanlara büyük bir özgüven katar.

Okullarda verilen eğitim öğretim ne kadar düzgün ve insanların gelişimine katkı sağlarsa insanlar ilerleyen hayatında söz sahibi olduklarının farkında olacakları için belirli karar yetkilerine ve mekanizmalarını okullarda aldıkları eğitim öğretim sayesinde erişirler. İnsanlar okullarda aldıkları eğitim sonucunda bir yerlere gelirler ve bunun için eğitim ve öğretim insanoğlu için hakdır ve parayla satın alınmaması gerekmektedir. İnsanlar özel okullara tıkılıp devlet okullarında alınan eğitim ve öğretim kalitesini düşük göstererek bir yerlere gelmeye çalışmaktadırlar. İnsanlar eğitim öğretimden öğrendikleri sayesinde ülkeleri yönetebilecek kapasiteye bürünmektedirler. Eğitim ve öğretim düzeyi yüksek olan ülkeler 1.dünya ülkesi sıralamasında yer alarak insanlığa büyük değer katacak gelişmeler yapmışlardır.